Jak znaleźć nieruchomość na cele inwestycyjne?

Nie wszystkie nieruchomości muszą być wykorzystywane na prywatne, mieszkaniowe cele. Część z nich może służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy myślą o zakupie nieruchomości inwestycyjnej powinni dokładnie określić jej przyszłe przeznaczenie, a dopiero potem sfinalizować całą transakcję ze sprzedawcą.

[spis-tresci]

Nieruchomości inwestycyjne i komercyjne

Nieruchomości możemy podzielić w oparciu o różne kryteria – jednym z nich jest ich przeznaczenie. Jeśli nieruchomość służy swojemu właścicielowi do celów prywatnych (najczęściej mieszkaniowych), wówczas określamy ją mianem komercyjnej. Najczęściej znajdziemy tutaj lokale oraz budynki mieszkalne. Znalezienie tego rodzaju nieruchomości nie jest trudne – możemy to zrobić samodzielnie, chociażby poprzez przeglądanie stosownych ogłoszeń w internecie lub korzystając z pomocy biura nieruchomości.

Wykorzystywanie nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej oznacza z kolei, że dany grunt, lokal lub budynek służy celom biznesowym – mówimy wtedy o nieruchomości inwestycyjnej. Okazuje się, że znalezienie tego typu nieruchomości nie jest już takie proste, jak ma to miejsce w przypadku lokali mieszkalnych. 

Rodzaje inwestorów

Zakup nieruchomości inwestycyjnej może być dokonany przez każdego, niekoniecznie przez osobę trudniącą się jakąkolwiek działalnością gospodarczą. W praktyce zdecydowaną większość takich nabywców stanowią jednak przedsiębiorcy. 

Wśród inwestorów zainteresowanych zakupem nieruchomości przeznaczanych na cele gospodarcze, odnajdziemy:

  • inwestorów indywidulanych – są nimi osoby fizyczne prowadzące lub nieprowadzące działalność gospodarczą, których celem jest własne wykorzystanie zakupionej nieruchomości lub odsprzedanie jej innemu podmiotowi na korzystniejszych warunkach,
  • przedsiębiorstwa – w ramach tej kategorii odnajdziemy duże spółki prawa handlowego, fundacje, firmy konsultingowe, wydawnictwa, a nawet firmy prawnicze. Zakup nieruchomości przez podmiot należący do tej grupy wiąże się z reguły z koniecznością rozbudowy istniejącej już infrastruktury i zwiększenia zatrudnienia,
  • inwestorów instytucjonalnych – znajdziemy tutaj banki, fundusze nieruchomości, fundusze emerytalne i powiernicze, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe. Ta grupa podmiotów należy do tzw. dużych graczy rynkowych, którzy zainteresowani są nabywaniem nieruchomości o ogromnych obszarach i wartości.

Pomoc przy zakupie nieruchomości inwestycyjnych

Znalezienie nieruchomości, która będzie służyła działalności gospodarczej powinno być poprzedzone odpowiedzią na pytanie – jaki dokładnie cel będzie realizowała dana nieruchomość?

Jeśli nieruchomości inwestycyjnej szuka osoba fizyczna, pomoc w tym zakresie może uzyskać już w zwykłych biurach nieruchomości. Tego rodzaju zakupy są zazwyczaj jednorazowe i służą najczęściej wykonywaniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Pamiętajmy przy tym, że pomoc pośrednika nie jest darmowa – pobiera on od swych usług prowizję stanowiącą kilka procent wartości zakupionej nieruchomości.

W przypadku większych inwestorów, wyszukiwanie nieruchomości inwestycyjnej wydaje się być prostsze. Podmioty tego rodzaju korzystają z usług zatrudnionych wcześniej specjalistów, ewentualnie decydują się na czasowe wynajęcie osób, które zawodowo trudnią się wyszukiwaniem nieruchomości przeznaczanych na cele gospodarcze. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje tutaj możliwość skorzystania z pomocy biura nieruchomości, w praktyce jest to jednak dosyć rzadko spotykane. 

Niezależnie od tego, jak duży jest nasz potencjalny inwestor, każdy może znaleźć interesującą nieruchomość samodzielnie. W sieci funkcjonuje wiele wyszukiwarek pozwalających na stosunkowe szybkie odnalezienie interesującego lokalu, budynku lub gruntu. 

Zakup nieruchomości przeznaczanej do celów biznesowych powinien być zawsze poprzedzony dobrze przeprowadzoną ekspertyzą, w skład której wchodzą:

  • analiza rynku nieruchomości,
  • szczegółowa ocena możliwości finansowych inwestora,
  • przeznaczenie przyszłej nieruchomości,
  • ocena efektywności inwestycji – ustalenie czy zakup zwróci się inwestorowi.

Powyższe zagadnienia nie należą do prostych, jeśli więc planujesz zakupić nieruchomość na cele inwestycyjne, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów (np. kancelarii prawnych pomagających w tym zakresie). 

Na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej?

Każdy zakup nieruchomości inwestycyjnej powinien być dokładnie przemyślany – w tym zakresie w grę wchodzą zazwyczaj naprawdę spore pieniądze. Czynnikami, które powinny decydować o podpisaniu umowy sprzedaży powinny być:

  • lokalizacja nieruchomości,
  • wielkość i cena nieruchomości,
  • stan nieruchomości – konieczne remonty generują dodatkowe koszty dla inwestora,
  • koszty zawarcia umowy sprzedaży (w tym podatek od czynności cywilnoprawnych).

Po co inwestować w nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomości jest bardzo opłacalna, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z sektorem prywatnym, czy też publicznym. Główną zaletą jest tutaj lokata kapitału w stabilną część gospodarki. Inwestycje w giełdę, złoto czy niesprawdzony biznes jest zawsze sporym ryzykiem, a zysk zależy od wielu zmiennych czynników. Nieruchomości są za to stałe i zawsze będzie na nie większy lub mniejszy popyt. 

Lokata w nieruchomości zawsze zabezpiecza nasz kapitał i chroni go przed inflacją w długim okresie czasu. Trafione inwestycje pozwalają wygenerować roczne zyski w wysokości nawet 20% wartości zakupionej nieruchomości – jest to widoczne szczególnie przy tzw. podnajmie będącym dodatkowym źródłem dochodu inwestora. 

Równie istotne jest niskie ryzyko straty – ostatecznie jeśli nieruchomość nie przyniesie planowanych zysków, zawsze będzie można ją sprzedać i odzyskać zainwestowane pieniądze. Nieruchomości posiadają trwałą postać fizyczną, która gwarantuje ich wartość materialną. 

kancelarie@inlegis.pl
Zwycięstwa 14/105 , 44-100 Gliwice
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela09:00 – 17:00
+48 794 575 967
Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prezes zarządu INLEGIS Kancelarie Prawne

Szanowni Państwo, zapraszamy do kontaktu telefonicznie z Kancelarią pod numerem +48 794 575 967 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Kontakt

Zespół INLEGIS Kancelarie Prawne to zespół doświadczonych prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej firm i spółek.

Zapraszamy do kontaktu.

Radca Prawny Gliwice – Kancelaria Prawna
ul. Zwycięstwa 14/105
44-100 Gliwice 

Telefon: +48 502 453 699
E-mail: kancelarie@inlegis.pl